=

Úvodní slovo

Je tomu více než 20 let od nástupu éry Web 2.0, která s sebou přinesla nebývalý rozvoj webových služeb. Svět byl v roce 2000 velmi dobře vybaven novými standardy, které vznikly v reakci na velký zájem o veřejný internet. Nástup moderních aplikací využívajících JavaScript kladl požadavky na vznik kvalitních webových služeb a východiskem se staly REST API.

Přestože podstatu RESTu předal světu Roy Fielding již v roce 2000, ani po více než 20 letech vývojáři stále nemají jasno v tom, jak mají REST API vypadat.

Mé první zkušenosti s návrhem REST API jsem začal sbírat v roce 2015. První projekt jsem se snažil uchopit co nejpřísněji s ohledem na tehdejší standardy a zvyklosti. Přestože jsem měl k dispozici nespočet materiálů, většina si v mnoha tématických oblastech odporovala. Teprve praxí jsem měl možnost najít vlastní cestu k REST API. V roce 2019 jsem se stal nezávislým profesionálem na volné noze. Do portfolia mých služeb vždy neodmyslitelně patřila firemní školení. Po několika iteracích technologického školení Vývoje REST API jsem si uvědomil, že povědomí o návrhu REST API je v Čechách velmi špatné. Ještě ten samý rok jsem do mého portfolia kurzů přidal školení Design REST API.

Nyní jsou tomu 3 roky, co školení neustále vylepšuji na základě zpětné vazby od mých účastníků. Design REST API je školení s největší mírou interaktivity. Obsahuje mnoho kontroverzních oblastí, které se rozcházejí s představou vývojářů o návrhu webových služeb. Kromě standardů dnešní REST API do značné míry vycházejí z konvencí. Uvažovat nad designem API je nutné v širším kontextu. Jedině tak lze navrhnout webovou službu postavenou na pravidlech, která jsou ve vzájemné synergii a neodporují si. Přesně tento účel plní má firemní školení.

Abych tuto oblast zpřístupnil nejen firmám, ale i jednotlivcům, rozhodl jsem se sepsat všechny poznatky z návrhu REST API do průvodce, kterého právě čtete. V tomto online průvodci najdete mé know-how, které Vám zaručeně pomůže navrhovat REST služby, na které budete hrdí. Uvést tohoto průvodce k životu mi trvalo několik stovek hodin a najdete v něm zkušenosti sesbírané z mnoha projektů za posledních 7 let. Věřím, že tuto autorskou práci oceníte. Přeji Vám inspirativní čtení.

Miroslav Holec, autor

předchozí kapitola
Guidelines

další kapitola
Historie REST